مقالات برق و مكانيك
 
نويسندگان
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 2
دیروز : 20
افراد آنلاین : 1
همه : 2326
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
چت باکس

در مدارهاي فرمان الكتريكي تجهيزات مختلفي استفاده مي شود كه يكي از مهمترين آن ها كنتاكتور يا كليد مغناطيسي است. استفاده از كنتاكتور در مدارهاي كنترل طراحي هاي متنوعي را به وجود مي آورد.
كنتاكتور براي هر دو حالت جريان هاي AC و DC ساخته مي شوند. تفاوت اين دو نوع كنتاكتور در اين است كه در كنتاكتورهاي AC براي جلوگيري از لرزش حاصل از فركانس برق از يك حلقه اتصال كوتاه استفاده مي شود.
ولتاژ تغذيه بوبين معمولا از 24 تا 380 ولت مي باشد. در بيشتر كشورهاي صنعتي براي حفاظت و ايمني بالاتر، ولتاژ تغذيه بوبين كنتاكتور را پايين تر از ولتاژ حفاظت شده (65 ولت) انتخاب مي كنند و يا براي تغذيه مدار فرمان، يك ترانسفورماتور جدا كننده قرار مي دهند.
با توجه به نوع مصرف كننده و شرايط كاري آن، كنتاكتورهايي با قدرت و جريان عبوري مشخص براي ولتاژهاي مختلف وجود دارند كه با استفاده از جدول مشخصات كنتاكتور مي توان مناسب ترين انتخاب را پيدا كرد.
براي متصل كردن مصرف كننده به شبكه كاري بايد از يك كنتاكتور با مشخصات مناسب استفاده كرد، به صورتي كه كنتاكت هاي آن بتوانند جريان هاي راه اندازي و دائمي آن را تحمل كنند و همچنين از صدمه حاصل از اتصال كوتاه و جريان لحظه اي زياد جلوگيري كند.
بنابراين براي اين كه بتوان پس از طراحي مدار، كنتاكتور مناسب را انتخاب كرد، بايد مقادير نامي مربوط به كنتاكتور را بشناسيم.

از آنجايي كه يك خازن در لحظه كليدزني كاملا به صورت اتصال كوتاه عمل مي كند باعث به وجود آمدن يك جريان شديد (به نام جريان هجومي) در لحظه سوئيچينگ خازن مي شود. جريان شارژ يك خازن تك، در هنگام كليدزني تقريبا تا 30 برابر جريان نامي خازن مي رسد و اين جريان هجومي از كنتاكتور عبور كرده و در حالت استفاده از كنتاكتورهاي معمولي باعث جوش خوردن آن ها مي شود.

كنتاكتورهاي خازني براي سوئيچ كردن خازن طراحي شده است. اين كنتاكتورها علاوه بر كنتاكت هاي اصلي داراي سه كنتاكت كمكي نيز بوده كه زودتر از كنتاكت اصلي بسته مي شود. هركدام از اين كنتاكت هاي كمكي با 2 مقاومت سري هستند تا پيك جريان را محدود كنند. اين كنتاكت هاي كمكي قبل از كنتاكت اصلي بسته مي شوند و به دليل داشتن مقاومت سري بزرگ با اين كنتاكت ها سبب ميرا كردن جريان هجومي مي گردد. بنابراين جريان شارژ اوليه خازن از درون مقاومت هاي سري مي گذرد و در نتيجه جريان پيك به مقدار جريان نامي كنتاكتور محدود مي شود. مدت زمان وصل اين كنتاكت ها چند ميلي ثانيه سريع تر از كنتاكت هاي اصلي مي باشد.

معايب تابلوي ستاره مثلث:
ابعاد اين تابلوها در حد 5/2 در 5/1 متر مي باشد كه داراي هزينه بالايي براي ساخت است.
در داخل تابلوي ستاره مثلث تعداد زيادي قطعات صنعتي وجود دارد كه مستلزم اتصال درست آن ها توسط يك متخصص مي باشد. اين قطعات شامل كنتاكتور، تايمر، بي‌متال، كنترل فاز و ديگر قطعات است.
معرفي كنتاكتور ستاره مثلث:
اين كنتاكتورها ابعادي در حدود 6، 15 و 20 سانتي‌متر دارند كه به صورت يكجا كار كنتاكتورها، مدارهاي فرمان و قدرت، بي‌متال، كنترل فاز، تايمر و ديگر قطعات را در فضاي محدود انجام مي‌دهد. دستگاه داراي 3 ورودي است كه سه فاز شبكه را به آن متصل مي كنند و يك فرد عادي نيز با نقشه مي تواند آن را نصب كند.

مزاياي استفاده از كنتاكتورهاي ستاره مثلث:
اين كنتاكتورها داراي سرعت قطع و وصل زياد و استهلاك كم است و از نظر حفاظتي، ايمني بهتري دارد. بوبين آن 01/0 حالت قبلي مصرف مي كند. هنگام قطع برق مدار مصرف كننده نيز قطع شده و بنابراين بعد از وصل مجدد، دستگاه در حالت ستاره است و اين خود مزيتي مهم محسوب مي‌شود. همچنين فضاي اشغال شده توسط اين كنتاكتور در حدود يك تايمر بوده و بازدهي بيشتري دارد.

منبع: آلينداس

امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۲ دى ۱۳۴۸ ] [ ۰۲:۰۰:۴۲ ] [ پيشرو ]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]
.: Weblog Themes By tinablog :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب